Rozmowy ze zwierzętami na wsi – wierszyk logopedyczny

 

www.pixabay.com

www.pixabay.com

Dziwne rozmowy Anny Aleksandrowicz to kolejny wierszyk przyrodniczy nadający się do zabawy z dzieckiem, służącej usprawnianiu komunikacji, artykulacji i ogólnie wspierającej rozwój mowy. Wykorzystane w nim onomatopeje (naśladujące odgłosy zwierząt) doskonalą sprawność narządów mowy oraz usprawniają oddech podczas ich wypowiadania. Dodatkowo treść wierszyka wzbogaca wiedzę o świecie i zachowaniach (w tym o powszechnej etykiecie — pozdrowienia, uprzejmości, taktowne zwracanie uwagi).

Wierszyki to doskonały materiał literacki, nadający się do zabaw i ćwiczeń ortofonicznych z dziećmi, dzięki którym kształci się wrażliwość słuchową, wzbogaca słownictwo malucha, rozwija jego wyobraźnię, a także ćwiczy pamięć i uwagę. Utwory rymowane wspomagają również opanowanie prawidłowej linii melodycznej języka (akcent, tempo, intonacja).

Do tekstu dołączam grafiki (znalezione na pixabay.com), które można wykorzystać podczas zabawy, pokazując je kolejno dziecku, prosząc, aby samo odnalazło właściwą lub z pamięci ułożyło obrazki w kolejności występowania zwierzątek w wierszu.

(dziecko wciela się w rolę zwierzątka, naśladując jego odgłos, podczas recytacji wiersza przez dorosłego)zwierzątka do wiersza Dziwne rozmowy

W chlewiku mieszka świnka,
I trąca ryjkiem drzwi.
Gdy niosę jej jedzenie,
To ona… kwi, kwi, kwi!

Opodal chodzi kaczka,
Co krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej „Dzień dobry”,
A ona… kwa, kwa, kwa!

Przed budą trzy szczeniaczki,zwierzątka do wiersza Dziwne rozmowy2
Podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię „Cicho pieski!”,
A one… hau, hau, hau!

Na drzewie siedzi wrona,
Od rana trochę zła.
Gdy pytam „Jak się miewasz?”
To ona… kra, kra, kra!

 

Zamiast poniższych obrazków z maluszkiem można pobawić się pacynkami lub maskotkami świnki, kaczki, wrony oraz piesków.

Do analizowania umiejętności odtwarzania przebiegu wydarzeń poręczniejsze będą już grafiki. Przygotowane przeze mnie do pobrania tutaj.

 

/Maryla Błońska
polonista-logopeda
EkoSłówko

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.