O czym tu piszemy

EkoPracownia wobec tradycji i od kuchniDSC05353_www

Czy wyrosło to z chęci życia w zgodzie z naturą? Czy potrzeby wychowania zdrowych dzieci szanujących przyrodę i wiedzę ludową? Czy chcemy być bardziej kreatywni, ćwiczyć swą wyobraźnię i otaczać się rzeczami nietuzinkowymi? Czy jest to wiedza i sposób na życie, które przetrwały w świadomości pokoleń i tradycjach rodzinnych? Czy też stanowi to wszystko dalszy etap zainteresowań szeroko rozumianą ochroną środowiska, przyrody, zdrową żywnością i medycyną naturalną? Czy w końcu jest to swoiste hobby ludzi, którzy wolą świat poza miastem oraz przyrodę w mieście, w otoczce tajemniczości i fantastyki? Nie wiemy. Nasze motywacje są różne i wszelakie. Ważne, iż pragniemy dzielić się wiedzą zdobywaną na różnych etapach i w różnych miejscach naszego życia – od dziecięcych obserwacji, poprzez studia przyrodnicze i kulturowe, a w końcu własną praktykę i rozmowy z napotkanymi ludźmi. Czasem potrzeba nam naukowego potwierdzenia pewnej wiedzy. Nie wierzymy w zabobony i przesądy, ale staramy się odnaleźć ziarno prawdy w dawnych (a czasem i współczesnych) praktykach i wierzeniach.

Na naszym blogu, powiązanym z działalnością i pracą, staramy się utrwalić dawne praktyki, nasze pomysły oraz doświadczenie, które zdobywamy każdego dnia. Będziemy pisać nie tylko o przyrodzie, naturze, roślinach leczniczych i jadalnych, ale także o zdrowej, dzikiej lub ekologicznej kuchni, o wychowywaniu dzieci w zgodzie z naturą, o pomysłach na recykling, dom bez detergentów oraz sposobach spędzania czasu na łonie natury. Nie każdy może porozmawiać ze swoimi dziadkami, nie wszyscy rodzice posiadają wiadomości, jakich poszukujemy i o jakich tu piszemy. Sami także borykamy się trudnościami dotarcia do niektórych informacji i pomysłów bądź odkryć starszych pokoleń. Wszystko, co opisujemy wykorzystujemy dla własnych potrzeb i staramy się przekazywać, jako nawyki naszym dzieciom. Wydaje nam się, iż jest to pewnie sposób na życie, ciekawszy (i może zdrowszy) od trwania między pracą poza domem i pracą w domu, a spędzaniem czasu na kanapie (niezależnie, co się na niej robi ;) ).

Nasze rodziny od pokoleń mieszkają już w mieście i nie uprawiają ziemi, ani nie przywiązują wagi do wiedzy przodków. W nas pozostała lub narodziła się fascynacja dawnymi zwyczajami, dawnym życiem i zaradnością ludzi minionych epok. Nie wszystko pamiętamy z dzieciństwa, jesteśmy nadal zbyt młodzi, aby posiadać rozległą wiedzę i bogate doświadczenie, dlatego pozostaje nam gromadzenie dawnych (a niekiedy i nowych) publikacji oraz wertowanie forów internetowych, gdzie wypowiadają się osoby o podobnych zainteresowaniach. Nie mamy zamiaru, spisując tutaj nasze spostrzeżenia, praktyki i odkrycia, faworyzować życia zgodnie z naturą. Celem niniejszego bloga jest ukazanie pewnych alternatyw w życiu codziennym. Tego, co sami wypróbowaliśmy, przetestowaliśmy, i co nam się spodobało.

Zapraszamy do lektury.